Нові технології діагностики раку, продовження «серіалу Теранос» та регулювання великої фарми – огляд FT&WSJ

19 травня 2023

Рак – одна з найбільш поширених причин смертей у ХХІ сторіччі. На цю хворобу припадає майже 17% всіх смертей у світі, а поширеність раку зростає щороку. Але чи є нині ця хвороба смертельним вироком? Ні, говорять дослідники, лікарі-практики та керівники фармацевтичних компаній, якщо вона діагностована на ранній стадії. До ранньої діагностики залучають такі сучасні технології як секвенування генів та можливості штучного інтелекту, щоби визначити рештки ДНК, знищені раковими клітинами, які  все ще перебувають у крові пацієнтів. У такий спосіб можливо визначити всі види раку з одного аналізу крові, пише FT. Нині відбуваються клінічні випробування системи і, якщо вони будуть успішними, британська Національна служба охорони здоров’я (NHS) закупить 1 млн цих систем діагностики під назвою Galleri, яку виробляє американська компанія Grail. Втім, «пробиватися» до участі у клінічних випробуваннях, щоби пройти таку діагностику, не треба. Діагностичну систему, вироблену індійською компанією Datar Cancer Genetics спільно з Grail, можна купити у Сполученому Королівстві (приблизно за £1,000) та у США, але як «лабораторний препарат» (він ще не пройшов реєстрацію у Адміністрації продуктів харчування та ліків). Grail – успішний стартап, який засновано компанією Illumina спеціально для досліджень діагностики раку. Він залучив $2 млрд від таких знаних інвесторів як Білл Гейтс, Джеф Безос та китайської компанії Тенсент. Але останні вже мають низку конкурентів з подібними продуктами, адже на думку аналітиків, галузь зросте зі скромних $1.5 млрд нині до $23 млрд у 2031 р. У Конгресі США розглядають можливість використання подібних систем у рамках Medicare. На думку групи інших експертів такі системи – не панацея, адже їхнє використання може призвести до неправильного діагностування та «переліковування». Це може посилити тиск на систему охорони здоровʼя, яка нині і так потерпає через численні проблеми. Також говорять про пропущені випадки захворювань. Через доступність діагностичної системи на етапі клінічних досліджень, побоюються спотворених результатів. Інвестори теж обережні, коли йдеться про різні способи аналізів крові після грандіозного скандалу зі стартапом Теранос. Але всі мають серйозні сподівання, що рак як смертельна загроза буде подоланий у той чи інший спосіб.

 

Принагідно, згадаємо нові деталі «серіалу Теранос», що триває. WSJ пише, що засуджена до 11 років ув’язнення Елізабет Голмс має прибути до тюрми 30 травня. Проте вона не здається – подає апеляції і далі. На додачу до увʼязення, вона та її вірний заступник, мають сплатити $452 млн  компенсації інвесторам включно зі $125 млн Руперту Мердоку, власнику The Wall Street Journal. На думку багатьох спостерігачів, суворість вироку визначена тим, що п. Голмс – жінка. Чоловіків у подібних випадках вважають не шахраями, яких слід запроторити до буцегарні, а тими, хто просто не розрахував свої сили та можливості. До того ж під питання поставлені підвалини культури Кремнієвої долини – «fake it until you make it» (прикидайся, поки не зробиш як слід).

 

Вперше за 10 років американська Федеральна торгова комісія заборонила велику операцію у фармацевтичній галузі, а саме придбання біотехнологічною компанією Amgen компанії Horizon Therapeutics. Як йдеться у статті FT, таке рішення є загрозою для широко поширеної практики придбання великими компаніями середніх та малих для того, щоби забезпечити безперебійну розробку нових ліків. Компанія Pfizer напружилася, адже нещодавно вона залучила $31 млрд, випустивши облігації для придбання компанії  Seagen. Прецедент заборони ставить під загрозу цю операцію. На думку керівників компанії, такі дії перешкоджають швидшому створенню відповідних молекул та їхній доступності широкому колу пацієнтів. Інші говорять про загрози утримання високих цін на ліки через недоцільність створення конкурентних препаратів, якщо ніша вже зайнята.

 

І наостанок трохи хороших новин з московії. Там визнали наявність проблем через падіння доходів від продажу енергоносіїв.  Доходи знизилися через західні санкції та знижки для нових клієнтів на ринках Азії, пояснює FT. До того ж, росія витрачає нині значно швидше, ніж заробляє. Хороші перспективи, правда, спадає на думку анекдот часів антиалкогольної кампанії та підвищення цін на спиртне. Дитина питає в тата «Ти тепер будеш менше пити?». Татова відповідь геніальна: «Ні, дитинко, ти будеш менше їсти».