Секретні служби - виключно чоловічий світ чи вже ні? - FT

18 грудня 2022

Славнозвісні МІ5 та МІ6 дають негативну відповідь. Адже три з чотирьох ключових посад саме директорів операцій, стратегії та технологій (той самий Q з «бондіани») у генеральному директораті славнозвісної МІ6 нині займають жінки. У своїй першій публічній розмові зі ЗМІ ці пані (на їхнє прохання обійшлося без справжніх імен) розказали про зміни у ставленні до жінок та їхнього місця на секретній службі.  

У минулому жінки відігравали другорядну ролі – секретарки або приманки у «медових пастках». Аж до кінця 1970-х ставлення до жінок лишалося печерним попри всю мужність та професіоналізм, проявлений жінками під час Другої Світової війни.

Поп-культура лише підігрівала мізогінію – достатньо згадати карикатурні образи Рози Клебб або подружок Бонда.

Проте, у роботі повʼязаній із секретністю, штампи та стереотипи можуть стати у нагоді. Головні вороги нині – консервативні та патріархальні режими Китаю, росії, Північної Кореї та Ірану, які самі практично не мають жінок при владі, тому й не здогадуються, що жінки можуть бути вправними та високопоставленими офіцерами розвідки.

Часи змінилися. Чотири роки тому зʼявилася перша телевізійна реклама, яка запрошувала жінок долучатися до секретної служби. Основна ідея реклами втілилася в останньому рядку – «таємно ми такі ж, як ви». Можливо, але робота накладає багато обмежень – з дому працювати не можна, використання особистих мобільних та інтернету на роботі заборонено, домашні в жодному разі не повинні знати де працює жінка тощо.

Нинішні очільниці секретних служб та вищі офіцери – жінки, що уособлюють зміни, які відбуваються у суспільстві. Представниці різних соціальних верств, вільні стереотипів щодо шпигунської роботи, справжні знавці та поціновувачі технологій, докторки англійської літератури, психологині, мами – всі вони зробили успішні карʼєри у легендарних МІ5 та МІ6.

Материнство довго вважалося серйозною перешкодою. Проте, коли знаменитого перебіжчика з КГБ Олега Гордієвського перевозили в багажнику машини, від собаки прикордонника врятувала дружина дипломата та їхнє немовля – молода матуся міняла підгузок на багажнику. В цілому ж материнство допомагає виглядати буденно. Нікому на думку не спаде, що мама симпатичного малюка займається шпіонажем.

Оплачуваний 3-місячний декрет та неоплачувана відпустка для догляду за дитиною протягом року стали додатковим аргументом для талановитих жінок.

Секретні служби працюють з університетами, аби залучити талановитих випускниць. Також створюються внутрішні програми підготовки жінок до старших керівних посад. І ці зусилля приносять свої плоди. Так, у МІ5 47% співробітників – жінки, у МІ6 жінок 37%. Розрив в оплаті жінок та чоловіків становить 7% у МІ6 та 18% у МІ5 проти 20% в бізнесі.

Проте жінок, які би бажали повʼязати свої карʼєри з секретними службами менше, ніж необхідно. Багато хто вважає, що це – результат того, як зображають шпигунок у масовій культурі. Але навіть такий майстер жанру як Ле Карре зазначив, що один з найбільших провалів в історії британських секретних служб стався через «чоловічу зарозумілість».