Законопроєкт 5600: вбивча перспектива для української економіки. Михайло Кухар для МІМ-TV

13 липня 2021

Механізми податкових стягнень, «зашиті» у законопроєкт 5600, здатні спричинити суттєве погіршення бізнес-клімату в Україні. Про це в ефірі MIM-TV розповів Михайло Кухар, провідний макроекономіст, редактор Ukrainian Economic Outlook, постійний запрошений викладач МІМ. За його словами, українська економіка нині переживає стан так званого «відскоку тенісного м’яча», демонструючи зростання після глибокого спаду минулого року. Через це негативні наслідки прийняття відповідного закону не будуть помітні одразу. 

«Найгірше в цій ситуації, що наприкінці року, коли нам будуть показувати цифру 5-відсоткового зростання під соусом «попри те, що ми зробили, все одно все зростає». Але ніхто не дорікне, що там повинна була бути цифра 10 чи 15%. Це вже коли буде мінус, тоді всім стануть очевидними наслідки. На жаль, в нас інерція зростання економіки настільки сильна, що вона перетре ще і не такі дурниці. А коли вони випливуть, буде пізно, бо ми загальмуємо собі траєкторію восьмирічного зростання. Вішати гирі на ноги злітаючому Атланту -  абсурд, а саме це і відбувається», - наголосив Михайло Кухар.

Експерт прогнозує, що документ, зокрема в частині запровадження ПДВ на житло, вдарить по будівельній галузі та затримає терміни здачі житла, що заплановані на 2021-22 роки. Вплинуть зміни і на аграрний сектор, хоча і меншою мірою, і на інші сфери економіки. Окремо Михайло Кухар відзначає низку дрібних податків, які торкнуться малого і середнього бізнесу, а також звичайних громадян.

«Під час обговорення на засіданні комітету один фахівець сказав: я розумію, ви хочете обкласти всіх власників паїв додатковим податком, щоб вони їх швидше продали, але давайте звільнимо хоча б тих, хто має городи". І є в документі дві таблиці, де сотні дрібних податків – на використання води, деревини. Якщо хтось робить меблі, то він і так сплачує ПДВ, податок на прибуток, так давайте йому введемо ще додатково податок за матеріал, з якого він це робить?»

Михайло Кухар упевнений, що страхи щодо ринку землі і продажу паїв за безцінь – штучно створені й не відповідають реаліям. І доказ тому – цифри, які свідчать, що люди не поспішають торгувати власними земельними ділянками.

«Наша група була причетна до розробки архітектури земельної реформи. І хоча ми займалися  економетрикою, мали доступ до всіх інших урядових матеріалів. Там є соціологія: 10 із 10 фермерів, які зараз орендують землю, хочуть купити її. І лише один з десяти власників паїв хоче її продати».

Створення умов для комфортного ведення господарської діяльності – ось, що дає простір для наповнення держскарбниці, а не збільшення податкового навантаження, повноважень фіскальних органів та інші процедурні складнощі.

«Треба мати глибоку повагу та розуміння тої суспільної ролі, яку виконує підприємницький клас України. Є ті, хто вважає, що це просто дійна корова, і що держава понад усе. Ні. Понад усе людина та її права й економічні свободи», – резюмує  Михайло Кухар.