Євген Веліканов

MBA 2010

Пристрої стануть нашим другим серцем в найближче десятиліття

Директор сервісу онлайн-платежів iPay.ua. За час роботи Євгена в iPay компанія збільшила оборот майже на 13000%. Працював керівником бізнесу в компанії «Пластик Карта», випускник НАУ. Зараз пише кандидатську роботу на тему: «Захист інформації» і планує переворот в сфері електронної комерції. 35 років, одружений, виховує двох дітей. Крім роботи цікавиться бігом, йогою і подорожами. Зізнається в тому, що навіть на відпочинку нерідко бере в руки смартфон – тому що не може без улюбленої роботи.

Про шлях до успіху

Я в 15 років зрозумів, що я буду дуже багатою людиною. У мене не було грошей, але була тверда впевненість, що у мене все буде прекрасно. Я почав розвиватися і вже в юності відвідував як мінімум по 5 тренінгів на місяць: тобто, в році по 50-60.

Про цілі

Складаю собі план на рік: наприклад, у мене є 100 цілей на наступний рік. Я його пишу в грудні, розписуючи реалізацію по місяцях, тижнях, днях – і тоді все виходить.
Це не відноситься до цілей компанії. Це мої духовні цілі, спортивні, сімейні, і не просто купити щось – вони глобальні. Для їх досягнення потрібно багато нових ресурсів –зустрічей, знайомств, нового спілкування, компетенцій.

Про невдачі

Знаєте, раніше я дуже серйозно до цього ставився і переживав з приводу невдач. Час же змусив зробити висновки: я почав більш уважно ставитися до оцінки дій, доводити почате до кінця.

Зараз я абсолютно нормально приймаю будь-які форми своїх невдач і вони не викликають у мене диких депресій, як це було раніше.
Я даю людям можливість прощати їхні помилки собі ж. Коли ми йдемо до якоїсь мети і розуміємо, що на виході буде нуль, потрібно довести до нуля і сказати – так, це дійсно нуль і зрозуміти, чому. Я нічого не бачу поганого – на помилках вчаться. Погано, що на наших.

Про навчання в МІМ

У МІМ потрапив по роботі, нас було троє: Максим Юшкевич (МВА 2009) і Олег Прикладовский (МВА 2010) - прийшли до розуміння того, що нам не вистачає якихось елементарних компетенцій. Книги – це добре, але потрібна практика і коло спілкування, тому і вирішили відправити всіх профільних керівників на навчання.

Я усвідомив весь курс на другому році навчання, а перший рік я думав: «Хто всі ці люди, навіщо я тут?». Погано, що прийшов до цього так пізно.
Мене дуже зачепив професор С.Ф. Голов: він мене змушував виходити із зони комфорту. Я не робив раніше того, що робив після нього. Ми дуже багато з ним дискутували до і після закінчення вузу.

Про таймінг

Гугл-календар – мій талісман. Раніше все було в голові, і це було неефективно і неправильно.
Ви зараз можете запитати у моїх колег, скільки часу вони у мене беруть на нараду: від 5 до 20 хвилин. У нас немає нарад, які тривають годину-півтора. Є таймінг – не більше 20 хвилин, і це дуже ефективно.

Про бізнес

Я прийшов в iPay.ua, коли оборот в компанії був 20 тисяч в місяць – так собі. Зараз оборот компанії – 260 мільйонів гривень в місяць. Тобто, ми трошки виросли.
Все тому що я зібрав команду однодумців, яка мене розуміла і іноді навіть підштовхувала. Раніше у нас була команда, яка абсолютно не розуміла внутрішніх процесів і продукту – я сказав їм, що нам не по дорозі.

Зараз наша команда розуміє, як і куди потрібно рухатися. У нас, на жаль, немає проривних ідей, ми пливемо за течією, але пливемо швидше, ніж інші.
Але ми працюємо над інноваційними ідеями в своїй ніші. Я спілкуюся зі своїм керівником, він говорить: «Ти ненормальний». Я кажу: «Так, все в порядку, йдемо далі».
Так приходить успіх – потрібно максимально працювати.

Про підхід до роботи в iPay.ua

Нам можна зателефонувати в call-центр і запитати, як у нас справи.

У Зіно Давідофф є така фраза: «Я ніколи не займався маркетингом. Я просто любив своїх клієнтів». Тобто ми любимо більше своїх клієнтів, ніж будь-які інші банки. Це стосується не тільки нас – цим так само відрізняються Portmone, EasyPay.

Про команду

Завжди потрібно наймати найкращих в галузі. Просто маркетолог, просто продавець – це нецікаво. Якщо кращі є в галузі, за будь-які гроші їх потрібно перекуповувати, переманювати різними способами, скільки б вони не коштували. Вони принесуть набагато більше.

Про мотивацію

Як би мене не хотіли мотивувати, краще, ніж я сам, цього ніхто не зробить. Я вірю в те, що роблю – це найкраща мотивація.
Також у мене є мої цілі – досягнення компанії через рік, два, три, якою і де вона повинна бути. Я не розглядаю цю компанію, як проміжний етап – моє серце належить iPay.ua.

Про тенденції

Готівка – зло, безнал – добро. Всі ми, рано чи пізно, перейдемо на електронні канали, коли у нас не буде паперових грошей в кишенях. Нас чекають безконтактні платежі без фізичних носіїв: за відбитками пальців, сітківці – всі ми йдемо до цього.

Я вважаю, що пристрої стануть нашим другим серцем в найближче десятиліття.

Про зміни

Раніше я був неорганізований, а тепер я пунктуальний. Я раніше міг слова кидати на вітер, міг сказати і не зробити, тому що забув. Зараз рівень життя в плані емоцій зашкалює у порівнянні з тим, що було раніше. Немає хмар – є чіткість.

Раніше я думав, що потрібно всіх розстріляти. Зараз я зрозумів, що потрібно змінюватися, всім нам.

Про принципи

Не брехати. Чи не обговорювати людей. У поганому сенсі. Будь-який рух людини заслуговує на увагу і повагу. Потрібно зрозуміти, чому він це зробив.
Потрібно бути flexible. Всі ми маємо якісь обмеження, у когось є свої табу. Я вважаю, що навіть для побудови сім'ї потрібно бути дуже гнучким.

Про натхнення

Натхнення – це моя дружина, а робота – це друга любов, від якої я не можу відмовитися.

Коли ми були у відпустці, дружина каже: «Слухай, ти можеш телефон вимкнути?». Я кажу: «Ти розумієш, мені це в кайф». Справа не в тому, що у мене є якісь нагальні питання – є питання, від вирішення яких я отримую задоволення, тому я іноді навіть у відпустці займаюся улюбленою справою.

Про книги

Всі мої книги – на любителя. Останні, що я читав: «Жадібність і слава Уолл-Стріт» Стюарта Джеймса, «7 навичок високоефективних людей» Стівена Кові, книги Тома Пітерса.

Років 10 тому прочитав книгу Наташі Маркович «Flutter. Круто, блін! ». Там про зону комфорту. Може, це і не було відправною точкою, але вона дуже вплинула на мій особистісний ріст.

Ніяких художніх оповідань – від художньої літератури відійшов, бо змінився.

Інші хрестоматії успіху