Олександр Головченко

DBA 2016, МВА 2000

Роби добрі справи і кидай у воду, – мене так виховали

Про Бізнес-школу

Разів зо три або чотири були ситуації, коли я скористався тим, що я – МІМівец. Одного разу прийшов до людини на зустріч, а у нього був МІМівський значок. Переговори йшли не дуже, і коли ми вже виходили, то розлучалися «на голках». Я попросив поговорити з ним один на один, питаю: «В якому році закінчували МВА?», Він каже: «А що?». Кажу: «Я в 2000», він: «А я в 1999». Тоді ми відразу перейшли на ти, хоча у нас була різниця у віці, і сіли говорити по новій, але вже вдвох – і все стало на свої місця.

Про робочі відносини

Коли колеги вперше прийшли до мене у справі, з кошторисами і ще чимось, я взяв їх папери, відклав убік і сказав: «Для мене головне – відносини. Якщо вони складаються – ми працюємо. Якщо не складаються – не працюємо. Тому ви до мене ще кілька разів приїдете, ми з вами поспілкуємося на різні теми, а потім я буду розглядати ваші кошториси». Їм це дуже сподобалося.

Про управління

Я створюю максимально комфортні умови для роботи і дозволяю людям помилятися: якщо не давати їм це право, вони перестають проявляти ініціативу і набирати хід.

Коли людина говорить, що їй потрібно вийти кудись або відпроситися на день, я ніколи не питаю причину, тому що якщо я не можу її відпустити, я не відпущу, яка б ця причина не була. Але якщо я можу, то завжди це роблю – люди повинні бути вільні. Адже мені потрібен результат і мені неважливо де ви, якщо ми його досягаємо в кінці кожного періоду.

Про посади

У всьому має бути здоровий глузд. Чим вище ти керівник, тим менше ти фахівець, тому потрібно зібрати навколо себе людей, думці яких ти довіряєш.
Щоб зрозуміти, що вода солона, не потрібно пірнати на дно. Здоровий глузд повинен тобі підказувати правильне рішення або його «силует».

Про рішучості

Я вмію ставити крапки. Я служив у спецназі, і коли біжиш в дощ, на тобі 30 кг спорядження і на чоботи налипає бруд, а ти біжиш і не можеш, потрібно зупинитися десь, скинути все це і бігти далі. Спецназ – це коли все крізь зуби, на кістках. Спецназ – це не сильне тіло, а сильний дух, на межі.

Про мотивацію

Роби добрі справи і кидай у воду, – мене так виховали.

Наприклад, я пішов в проект будівництва підстанції «Каховська» – це об'єкт державного значення, дуже важливий для енергетики України, стомільйонний контракт за гроші EBRR. Але справа в тому, що брав участь я в ньому не з точки зору фінансової вигоди, а тому що я нащадковий енергетик і не кожному пощастить попрацювати в такому проекті.

Про докторську роботу

Я на захисті говорив про те, що найцікавіше – це люди. Як тільки став керівником, я відразу зрозумів, наскільки мене захоплює тема людей: ти визначаєш сильні сторони людини, знаходиш їм правильне застосування, і тоді він сам отримує кайф від того, чим він займається і йому не потрібна яка-небудь додаткова мотивація.

І сам МІМ дуже змінив мій внутрішній стан.

Про життєві принципи

Не брехати. Бути собою і бути в комфорті з собою. Все інше – нісенітниця.

Ще я не можу йти по головах – ніколи не переступлю через людину.

Про успіх

Я хотів заробити багато грошей, побудувати палац – я був зайнятий цим все життя. Але насправді успіх – це згода з самим собою: не забирати на себе чиїсь цілі, а прагнути до власних.

У мене абсолютно відсутні почуття заздрості і жадібності.

Про мозок

В юності я грав в карти, але не тому що азартний, а тому що отримував кайф від розумового процесу. Колода карт дуже легко вираховується, буквально після першої викладеної карти я вже знав всі інші. Гроші – лише приємне доповнення, я просто отримував задоволення від вирішення завдань.

І не важливо, чим ти займаєшся: бодібілдинг, самбо, бокс – завжди перемагає мозок, тільки він здатний на це. У всіх є якісь слабкості, і якщо добре подумати, ретельно вивчити суперника, ти обов'язково його переможеш.

Про недоліки

Я зрозумів, що я буваю дуже дратівливим: можу спалахнути, як сірник. Раптом, ні з того, ні з сього.

Я завжди відчував, що в мені бореться хороше і погане. Погане виходить у мене на раз, дуже легко. Але я сам себе обмежую, так як розумію, що можу піти в темну сторону.

Про мрії

Зараз намагаюся здійснити всі бажання, які у мене колись були і які я постійно відкладав на потім, на завтра, на післязавтра.
Не хочу, щоб були «хвостики». У мене є ряд справ, бізнес-проектів, які тягнуться давно – хочу їх закрити, аж до того, що навіть розлучитися з багатьма людьми. Я їх не оцінюю поганий-хороший, просто вони дискомфортні.

Також це стосується і дисертації.

Була мрія нарешті сказати: «Так я, власне, доктор» – ти тут же стаєш вище ростом, стрункіше, зморшки кудись зникають (сміється). Пам'ятаєте, як адвокат говорив: марнославство – мій улюблений із гріхів.

Інші хрестоматії успіху